Uzyskanie dotacji na rozwój małej firmy

Mądre pożyczanie pieniędzy

Wcale nie jest powiedziane, że małe firmy są skazane na pożarcie. Na całe szczęście wcale tak nie musi być – dzięki temu tekstowi, miejmy przynajmniej taką nadzieję, część przedsiębiorców zrozumie, iż małe, ale również średnie firmy, jak najbardziej mogą się rozwijać.

To wcale nie jest tak, że jest to całkowicie niemożliwe.

Dotacje

Przede wszystkim powinniśmy postarać się o dotacje z Unii Europejskiej. Unia nie jest co prawda jedyną instytucją, która zajmuje się udzielaniem dotacji dla firm, ale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż jest tą najpotężniejszą. Bez najmniejszego cienia wątpliwości pieniądze udzielane polskim przedsiębiorcom przez UE są olbrzymie, mówimy o miliardach euro. Co nam szkodzi przynajmniej spróbować? Przecież dotacje dla MŚP nie są udzielane dla jakichś niesamowicie uzdolnionych przedsiębiorców, którzy mają wiele talentów, pieniędzy, a co najbardziej, wiele koneksji. Na całe szczęście nie jest aż tak beznadziejnie w tym momencie.

Wizja

Trzeba wziąć poprawkę na to, że jeżeli nie będziemy mieli dobrego pomysłu, jakiejś idei, ale również pewności, że w sensowny sposób będziemy w stanie rozporządzać przydzieloną nam dotację, to nie powinniśmy zabierać się za próby uzyskania pieniędzy. Dla naszego dobra. Przecież Unia Europejska to nie jest jakaś przyjazna instytucja charytatywna, a raczej instytucja z krwi i kości, która rozliczy nas z każdej złotówki. No i dobrze, przecież chyba nikt nie sądził, że dostanie darmowe pieniądze, które potem będzie mógł wydać na głupoty. W naszym interesie jest to, abyśmy wiedzieli na co wydamy pieniądze, a co najbardziej istotne, wydali je w sensowny sposób. Tylko i wyłącznie wtedy będziemy mogli powiedzieć, iż jesteśmy takimi przedsiębiorcami, którzy są w stanie sobie poradzić. Inna sprawa, że nawet jeżeli jesteśmy w porządku, to przecież nie jest wcale powiedziane, że dostaniemy pieniądze. Jest wielu chętnych. Konkurencja jest spora, każdy chciałby dostać pieniądze z UE, to chyba oczywiste.